Emigracja, Islandia, Podróże

5 przydatnych islandzkich stron internetowych

2 stycznia, 2018

Hæ! Przed wami subiektywny wybór przydatnych islandzkich stron internetowych. Jeśli tu mieszkacie – na pewno odwiedziliście je przynajmniej raz. Jeśli wybieracie się na Islandię w celach zarobkowych lub turystycznych – musicie sprawdzić je koniecznie. A przynajmniej dwie pierwsze. Chyba, że przyjeżdżacie popełnić samobójstwo w pięknych okolicznościach przyrody.

 

Vedur.is

Oficjalna strona Islandzkiego Biura Meteorologicznego. Nieocenione źródło wiedzy o pogodzie i klimacie na Islandii. Sprawdzam regularnie, żeby dowiedzieć się, jaka będzie temperatura, jak silny będzie wiatr, czy ma zamiar padać, albo czy oddalona o kilkanaście kilometrów Katla zwiększyła swoją aktywność. Cóż, mieszkamy tuż pod najniebezpieczniejszym islandzkim wulkanem. O ruchach sejsmicznych napiszę jednak innym razem. Bez rzetelnych informacji pogodowych nie ma co się wybierać na podbój Islandii. Pogoda bywa tak kapryśna i niebezpieczna, że bez odpowiedniego przygotowania możecie postawić na szali swoje zdrowie lub życie. Zwłaszcza zimą.

Z moich obserwacji wynika, że prognozy umieszczane na stronie sprawdzają się z dużą dokładnością. Znajdziecie przejrzyste mapy, z których bez trudu wyczytacie potrzebne wam informacje. Strona dostępna jest w języku angielskim.

 

Road.is

Strona poświęcona warunkom drogowym na Islandii. Dostępna po angielsku. Niezbędna, jeśli podróżujecie autem zimą. Oficjalne źródło informacji o przejezdności dróg i bezpieczeństwie. Szczególnie przydatna jest mapa, na której zaznaczone są niemal wszystkie ważniejsze drogi w kraju. Każdej z nich odpowiada kolor. Na przykład zielony oznacza łatwą przejezdność, niebieski – śliską drogę, a czerwony – drogę zamkniętą, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu. Symbole na mapie poinformują nas o wichurze, padającym śniegu czy mgle. Możemy też sprawdzić siłę wiatru – rzecz niezwykle istotna przed wyruszeniem w drogę np. pojazdem dość wysokim. Niektóre drogi możemy obejrzeć okiem zamontowanych tam kamer. Dowiecie się również sporo o przepisach ruchu drogowego na Islandii. Czasem różnią się one od tych w innych krajach Europy.

Jedną z moich ulubionych opcji na stronie jest możliwość monitorowania natężenia ruchu na poszczególnych odcinkach. Można stąd wysnuć wiele wniosków – m. in. taki, że większość ruchu na Islandii odbywa się na zachodzie i południu kraju. Północny wschód z kolei wydaje się być wręcz bezludny. I tak jest w istocie – kiedy jechaliśmy na fiordy wschodnie, czasem przez kilkadziesiąt kilometrów nie mijało nas ani jedno auto. Więcej o podróżowaniu autem po Islandii napiszę w osobnym poście.

 

Guidetoiceland.is

Guide to Iceland, jak sama nazwa wskazuje, to portal-przewodnik po Islandii. Na głównej stronie atakują nas oferty wykupienia najprzeróżniejszych wycieczek, wynajmu auta i skorzystania z wielu (płatnych) atrakcji. Oczywiście nie dlatego polecam tę stronę. Po zignorowaniu części typowo komercyjnej znajdziemy tu wiele rzeczowych artykułów i ciekawych opisów niezliczonych ciekawych miejsc i atrakcji, za które nie musimy płacić. Jest to świetne źródło inspiracji podczas planowania podróży po Islandii. Sam dość często tam zaglądam, robiąc listę miejsc, których jeszcze nie widziałem, a mam zamiar odwiedzić.

Strona dostępna jest aż w dziewięciu opcjach językowych – w tym po polsku.

 

Icelandmonitor.mbl.is

Wieści z Islandii w pigułce. W języku angielskim. Ja sam rzadko czytam jakiekolwiek wiadomości z kraju czy ze świata, ale czasem wyjdę ze swojej nory, żeby sprawdzić co słychać na powierzchni. Podobno to najpopularniejszy serwis informacyjny w kraju. Czy najlepszy? Nie wiem. Iceland Monitor codziennie oferuje sporo lokalnych newsów z dziedzin takich jak polityka, społeczeństwo, kultura czy turystyka. Nie znajdziemy tu może najwyższych lotów dziennikarstwa, ale informacje są wystarczające, żeby zorientować się, co w islandzkiej trawie piszczy.

 

Island.is

To strona przeznaczona raczej dla osób, które już tu mieszkają i szukają informacji na temat pracy, edukacji, zdrowia, ubezpieczeń i innych spraw uregulowanych prawnie przez państwo. Możemy się dowiedzieć, jakie prawa i obowiązki ma obywatel, rezydent lub osoba pracująca na Islandii krótkoterminowo. Jeśli  planujecie przyjechać na Islandię i zostać tu dłużej – to dobre źródło informacji. Jeśli nie znajdziecie tu tego, czego szukacie – na pewno będą chociażby linki odsyłające w odpowiednie miejsca. Większość przybywających do pracy na Islandię osób ma jakieś informacje od imigrantów już tutaj mieszkających, ale zawsze warto zweryfikować je samemu, prawda?

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply